Haber

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı: ABD, İsrail’in hastanelere yönelik saldırılarını kınadı

İsrail’in Gazze’deki hastane baskınlarına ilişkin Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “ABD, masum insanların ve hastaların hedef olduğu hastanelerde çatışma görmek istemiyor ve bu konuda İsrail Savunma Kuvvetleri ile istişarede bulunduk.” söz konusu.

Sullivan, CBS News televizyon kanalının “Face the Nation” programına konuk oldu.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “7 Ekim’den (Gazze’deki olayların başladığı tarih) öncesine dönemeyiz. Bu Hamas için de geçerli, İsrail için tehdit olmaya devam edemez.” anlattı.” dedi.

Sullivan ise İsrail’in Hamas’a karşı faaliyetlerini sürdüreceğini belirterek, Filistin’deki yönetim konusunda 7 Ekim öncesi döneme dönüş olmayacağını ifade etti.

Sullivan, “Gelecekteki yönetimlerinin nasıl olacağına karar vermek nihai olarak Filistinlilere kalacak veya verilmeli. Bu, Batı Şeria ile Gazze Şeridi’nin yeniden birleşmesini de içermelidir.” dedi. dedi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “ABD, masum insanların ve hastaların hedef olduğu hastanelerde çatışma görmek istemiyor ve bu konuda İsrail Savunma Kuvvetleri ile istişarede bulunduk.” açıklamasını yaptı.

Hamas’ın esir tuttuğu kişilere de değinen Sullivan, ABD ve diğer rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılması için aktif olarak çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Şu ana kadar çok fazla Filistinli öldürüldü, son birkaç haftada çok fazla (sivil) zarar oluştu. Onların zarar görmesini önlemek ve insani yardım dağıtımını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz” dedi. ” İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu