Haber

Erdoğan’ın İsveç’ten Avrupa basınında açıklaması: Kükremişti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Başkanlar Zirvesi’nde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ile hızlı bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin F-16 sıkıntısına yaklaşımına tepki gösterdi. Açıklamaları dünya basınının gündemi oldu.

Zirvede ABD Lideri Joe Biden ile F-16 konusunda herhangi bir teması olup olmadığı yönündeki soruya Erdoğan, şunları söyledi:

“Burada da Sayın Biden’la anlık da olsa bir görüşmemiz oldu. Orada F-16 konusunu da görüştük. Maalesef arkadaşlar işi alıyor, götürüyor, ‘İsveç de öyle’ diyorlar. İsveç’in doğal F-16’sı ile ilgili. Şimdi bu şekildeki yaklaşımı bizi ciddi anlamda üzüyor. Böyle bir şey söylendiğinde cevabım var. Her şey kongre kongre diyorsunuz. Benim de kongrem var. Nerede benim kongrem mi? Türkiye Büyük Millet Meclisi.

“Görevi yerine getirmesi gerekiyor”

TBMM’den böyle bir karar çıkmadığı sürece ‘evet’ demem mümkün değil. Kendi başıma karar verebilecek bir noktada değilim. Benim meclisimden geçmesi gerekiyor. İsveç üzerine düşeni yapmalı. “Görevini yerine getirmediği sürece elbette parlamentomun kararını beklemek zorundayım.”

İsveç’in resmi televizyon kanalı SVT, Önder Erdoğan’ın “Erdoğan: İsveç’in F-16 savaş uçaklarıyla hiçbir alakası yoktur” şeklindeki sözlerini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın F-16 sorununu İsveç’in NATO üyeliğine bağlamasına tepki gösteren Erdoğan, parlamentoyu işaret ederek, öncelikle İsveç’in taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

İsveç gazetesi Aftonbladet şunları söyledi: ‘Erdoğan İsveç’in NATO üyeliği için gürledi’ yemeğini kullandı. İsveç’in NATO üyeliğinin F-16 alımıyla hiçbir bağlantısının bulunmadığına ilişkin açıklamaları öne çıktı.

Expressen’de ‘F-16 ile İsveç bağlanamaz’ manşeti atıldı.

Yunan Etnos, “Erdoğan: Biden’la F-16’ları konuştum, İsveç yükümlülüklerini yerine getirmeli” başlığını kullandı.

 

 

 

 

habertuzlukcu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu