Ekonomi

Son dakika… Türkiye’den ses getirecek hamle: Gabar’ın 5 katı büyüklüğünde! Yeni adres…

Türkiye’de yaşanan terör olayları nedeniyle yaklaşık 40 yıldır zengin yer altı kaynakları kullanılmayan Güneydoğu Bölgesi, son dönemde petrol yataklarıyla dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği Gabar Dağı ve Cudi Dağı’nda keşfedilen petrol rezervlerinden günlük petrol üretimi 15 bin varile ulaşırken, yeni rezerv alanları için çalışmalar sürüyor.

Irak ve Suriye sınırında bulunan Şırnak, yapılan petrol keşifleriyle Ortadoğu’nun en önemli petrol sahalarının üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yetkililer, Şırnak’ın altınının bir petrol denizi olduğunu belirtiyor.

Kısa bir süre önce Gabar’da ve ardından Cudi Dağı’nda keşfedilen milyar dolarlık petrol rezervlerinin ardından dikkatler bölgenin diğer bölgelerine çevrildi.

ŞIRNAK’A RAFİNERİ TALEBİ

Bölgeyi zenginleştirmesi ve Türkiye ekonomisine milyarlarca dolar kazandırması amaçlanan petrolün işlenmesi için Şırnak halkı Batman’da olduğu gibi dev bir rafinerinin kurulmasını istiyor.

Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Başkanı Heşar Haşimoğlu, “Şırnak Gabar’da çıkarılan petrol hem ilimiz hem bölgemiz hem de ülkemiz için son derece önemlidir. Yıllardır terörle anılan ilimizde ekonomi, istihdam ve yatırımlar konuşulmaya başlandı. Bunlar yeni gelişmeler hem sanayi hem de ulaşım sektöründeki esnafımız için son derece önemli.TPAO Bölge Müdürlüğünün kurulması teşkilatımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun inşallah ilimizde petrol rafinerisi kurulacağı haberini de duyarız. yakın gelecekte.dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu